Podlahové vysavače – historie a jednotlivé typy

V dnešní době se najde již pouze poskrovnu domácnost, jež by alespoň jeden nevlastnila. Málokdo si bez něj dokáže představit důkladný úklid a existuje snad jen zanedbatelné procento těch, kteří s tímto praktickým pomocníkem pracují rádi a s chutí. Víte, o čem je řeč? S největší pravděpodobností tušíte, že následující řádky budou věnovány podlahovým vysavačům. Jaké druhy vysavačů známe, jak bohatá je jejich historie, a které povrchy s nimi vysajete do posledního smítečka? Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek naleznete o několik řádků níže.

Kde se vzal, tu se vzal vysavač

Potřeba zbavit místnost prachu, napadaných zbytků, smítek nebo dalších nečistot, je stará skoro jako lidstvo samo. Neustálé zametání a vytírání bylo potřeba nahradit něčím efektivnějším a rychlejším. A právě proto se zrodil nápad na vynalezení tohoto automatického pomocníka, se kterým bude úklid v domácnosti zase o něco jednodušší. Cesta k moderním vysavačům byla poměrně dlouhá a složitá a některé metody čištění koberců vás zajisté překvapí a vyloudí pobavený úsměv na tváři. Tak třeba si představte, že byste svůj koberec obkládali mokrými čajovými sáčky ve snaze zbavit jej skvrn, prachu a nečistot. Nebo byste na jeho povrch sypali posekanou trávu a piliny a tím se snažili jeho svrchní část důkladně vyčistit. Ale pěkně popořádku…

Čaj, piliny i nasekaná tráva

Snaha o minimalizaci prašnosti v příbytcích lidí se objevila již na počátku 18. století. S tím jsou také neodmyslitelně spojeny mokré čajové sáčky, jež se na podlahu vyprané pokládaly ve snaze zabránit víření usazeného prachu po místnosti. Tato metoda ovšem nebyla úplně ideální, proto ji ve 20. století nahradila nasekaná čerstvá tráva a piliny. Tráva měla koberce vyčistit, piliny pak zabránit dalšímu znečištění. Mezi další „osvědčené metody čištění“ patřilo vláčení koberců trávou nebo prášení ve sněhu.

Přelomový rok 1901

Historické prameny a doklady v kronikách říkají, že s patentem na první vysavač přišel v roce 1901 anglický konstruktér Huber Cecil Booth. Vysavač ve své fyzické podobě spatřil světlo světa o rok později, kdy společně s ním vznikla i společnost Vacuum Cleaner Co. Ltd., jež patřila mezi historicky první společnosti vyrábějící vysavače. První přenosný vysavač byl zkonstruován v roce 1905 firmou Chapman and Skinner ze San Franciska. Významným mezníkem se stává rok 1916, kdy spatřil světlo světa jeden z nejznámějších modelů Lux 1. V roce 1921 se objevuje Model V, který se pomalu, ale jistě stává součástí klasických domácností.

Jaké druhy podlahových vysavačů známe?

Dnes již existuje nepřeberné množství značek, výrobců, ale i jednotlivých typů a modelů podlahových vysavačů. Základní dělení spočívá v přítomnosti sáčku – od toho rozeznáváme vysavače sáčkové a bezsáčkové. Dále pak existují také moderní vysavače s mnohými rozličnými funkcemi (vysavače multifunkční), vysavače s funkcí vodního vysávání a vysavače cyklonové.

Výhody a nevýhody jednotlivých typů

Každý z výše uvedených vysavačů disponuje určitými výhodami a přednostmi, stejně jako množstvím nevýhod. U sáčkových a bezsáčkových modelů je nevýhoda jednoduše odhadnutelná. Pokud zkrátka zapomenete koupit sáčky, pak musíte co nejdříve navštívit nejbližší supermarket, elektro prodejnu nebo úklid jednoduše odložit o dobu nutnou pro dokoupení sáčků do vysavače. Bezsáčkové a multifunkční vysavače, stejně jako vysavače založené na principu vysávání za pomocí vody nebo vodní páry, sice žádné sáčky nepotřebují, nicméně tuto výhodu kompenzují poněkud vyšší cenou. Zvolení konkrétního typu vysavače by pochopitelně mělo podléhat pečlivému výběru, stejně jako důkladnému porovnání parametrů jednotlivých výrobků.