Sáčkové vs. bezsáčkové vysavače aneb souboj dvou velikánů

Také stojíte před nelehkým rozhodnutím? V jedné ruce držíte vysavač, k jehož provozu jsou nezbytně nutné sáčky a přitom lačně pošilháváte po vysavači bezsáčkovém. U jednoho výrobku vás odzbrojuje jeho praktičnost, u druhého pak nižší cena? Pojďme se společně podívat, jaké výhody jsou s jednotlivými typy vysavačů spojené, a které slabiny budete muset jednoduše zkousnout nebo si na ně alespoň po nějakém čase zvyknout.

Sáčkové vysavače aneb klasika je klasika

Sáček vysavače plní dvě základní funkce. Nejen, že shromažďuje vysáté nečistoty a prachové částice, také funguje jako určitý druh filtru, jež určuje celkový počet filtrů, které jsou součástí daného modelu vysavače. Kvalitní vysavače obvykle disponují vícevrstvými sáčky vyrobenými z kvalitních materiálů. Zpravidla mívají tyto sáčky 2 až 3 vrstvy. Levnější modely jsou vybaveny klasickými sáčky z papíru a ty nejméně výkonné a zároveň také nepříliš kvalitní typy vysavačů disponují pouze obyčejným textilním sáčkem, který se v případě naplnění vysypává. Co vás od nákupu vysavače, který pro svůj provoz potřebuje sáčky, může odradit, je cena těchto sáčků a nutnost neustále myslet na jejich dostatečnou zásobu. Na druhou stranu je nutno zmínit, že prodejní cena sáčkového vysavače je značně nižší, než cena vysavače, jež pro svůj provoz sáčky nepotřebuje.

Bezsáčkové vysavače – vyšší cena, méně práce

Pokud již dopředu víte, že vás bude pravidelná výměna sáčků obtěžovat a zdržovat, zaměřte se rovnou na vysavače bezsáčkové. Ty zpravidla fungují na takzvané cyklonové separaci prachu, čímž pomohou odstranit až 90 % procent prachových částic. Filtry vysavače se nezanášejí hrubými nečistotami, zůstávají proto déle čisté, čemuž odpovídá i stabilní výkon vysavače. Ale abychom nemluvili jen v samých pozitivech. Jak již bylo zmíněno výše, značnou nevýhodou bezsáčkových vysavačů je jejich cena, jež je nesrovnatelná se sáčkovými konkurenty. Abyste při výběru vysavače nešlápli vedle, je potřeba zhodnotit výhody i nevýhody obou typů a na základě vlastních preferencí si vybrat ten nejvhodnější.